DOLAR18,6492
EURO19,7419
ALTIN1.076,30
BIST4.855,92
Haberde Bursa

Valilik’ten flaş açıklama! Bursa’da korona hastaları dışarıda geziyor…

16.08.2020
287
Valilik’ten flaş açıklama! Bursa’da korona hastaları dışarıda geziyor…

Bursa’da izolasyona tabi tutulan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tanılı hastaların, evde kalmak yerine dışarıya çıkıp gündelik acil işlerini yerine getirebilmek için halk arasına karıştıkları ortaya çıktı.

Bursa Valiliği, evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşların acil işlerini gerekçe göstererek evde izolasyon yükümlülüklerini yerine getirmediğini bu kişilerin, sosyal hayata katılarak halk sağlığını da riske attıklarını duyurdu.

Bursa Valiliği’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Salgınının görüldüğü andan itibaren salgının kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve salgını bulaşmanın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi.

“Ancak, evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettiklerini ve sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edilmiştir.”

YENİ TEDBİR KARARI YAYINLANDI

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan tedbir kararını da açıkladı. Kentte alınan yeni alınan tedbir kararları şu şekilde;

“İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanmasına.

“Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan il Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekiplerinin” oluşturulmasına.

“Bu ekiplerin yaygı ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimlerimizin personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5,7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) ve kolluk personelinin görevlendirilmelerinin sağlanmasına.

“Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasının yanı sıra konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz şekilde yerine getirilmesine karar verilmiştir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.