DOLAR17,2260
EURO17,5633
ALTIN961,82
BIST2.408,84
Haberde Bursa

‘Yunanistan böyle devam ederse…’

16.08.2020
216
‘Yunanistan böyle devam ederse…’

Rize’de partisinin il teşkilatına seslenen Cumhrubaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilime değindi. Yunanistan’ın Türkiye’nin yumuşatıcı tavrına karşılık vermediğini söyleyen Erdoğan, “Bu tarzı devam ettirlerse biz gereğini yaparız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Toplam yatırım bedeli 525 milyon lira olan 33 kalem eserin toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Rize-Artvin havalimanının inşaatı devam ediyor, yarın orayı da denetleyeceğiz. Bölgeye olan yatırımlarımız devam ediyor. Son 18 yılda Rize’ye 20 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. yapımı süren projelerin önemli bir bölümünü seneye tamamlıyoruz. Rizeli çiftçilerimize son 18 yılda 2,5 milyar lira çay üretim desteği sağladık.

Şu anda salgının etkilerini en aza indirmeye odaklandık. Ekonomimizi kalkındırmaya odaklandık. Biz Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Libya’da haklarımızı sonuna kadar korumaya odaklandık. Türkiye’nin gerçek sorunları ve gündemi budur. Türkiye’nin gerçek gündemi dışındaki tartışmalar tuzaktan ibarettir. Tartışmaları kendi mecrasından çıkartıp ülkenin ve milletin kutlu yürüyüşünün önünde bir takoz haline getirmeye kalkanlara göz yumamayız. Bir yerde sorun varsa ona kulak kabartmak çözüm aramak boynumuzun borcudur. Milletimizden bize güvenmesini istiyoruz.”

“ARTIKIMF İLE İŞİMİZ YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından partisinin il teşkilatıyla yemek programına buluştu. Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

“Rize sahillerinde yeni düzenlemeler planlarımız içinde. Rize Havalimanı’nı 2020 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Ayder’i çok farklı bir hale getireceğiz ve çok ciddi bir çekim alanı olacak. Güneysu’da hastane için yer tespiti yapıldı. Süratle çalışmaları başlatacağız.

Döviz kurundan, faizden, terörden, ülkemizin tökezlemesinden medet uman CHP zihniyetindeki muhterislere boyun eğmeyeceğiz.

18 yıllık iktidarımız döneminde asla bahanelere sarılmadık. her seçimde yükselen oy oranıyla halk bize sahip çıktı. Biz önce millet, memleket diyen bir kadroyuz. Türk milleti için kurduğumuz hayallere kimsenin aramıza girmesine izin vermedik.

Bugün geleceğimize daha büyük bir umutla bakıyoruz. Adımlarımızı daha kararlı bir şekilde atıyoruz. Kendi tankımızı, topumuzu, İHA’larımızı üretiyor, dost ver kardeş ülkelere ihraç ediyoruz. Terör örgütüne karşı en başarılı operasyonları yapıyoruz. Burada büyük bir gururla ifade etmek isterim ki Türkiye muhasır medeniyetler seviyesine çıkma hedefine hiç olmadığı karar yakındır.

Türkiye tüm mazlum coğrafyaların umudu haline gelmiştir. Yemenli çocukların umudu Türkiye’dir. Suriyeli yetimlerin, Arakanlı çocukların umudu Türkiye’dir. Bugün ne bölgemizde ne de Akdeniz, Karadeniz’de ülkemizin yer almadığı bir denklemin şansı yoktur. Dün AK Parti olarak 19. yaşımıza girdik. Büyük bir coşkuyla kutladık.

18 yıllık iktidarlarımız döneminde ülkemize kazandırdığımız eserlerin özeti bile bizden öncekilerin birkaç katıdır. IMF kapılarında bekletilen bir Türkiye vardır. 23.5 milyar dolar borcumuz vardı. Mayıs 2013’te IMF’ye olan borcu sıfırladık. CHP bize akıl veriyor, IMF’den borç alın yolunuza devam edin diyor. Bizim artık IMF ile işimiz yok. Paramızda 6 sıfır vardı, tuvalete giriş bile bir milyondu.

YUNANİSTAN’A DOĞU AKDENİZ MESAJI

İki gün önce Merkel ile bir görüşmem oldu. Bugüne kadar yumuşatıcı olduk. Ancak Yunanistan yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor. Bu tarzı devam ettirlerse biz gereğini yaparız. Kıta sahanlığımızda haydutluğa asla boyun eğmeyeceğiz, yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacağız. Oruç Reis 23 Ağustos’a kadar faaliyetlerine devam edecek. En küçük tacizde bulunulması halinde gereken cevabı vermekten asla çekinmeyeceğiz. Yunanistan’dan beklentimiz Batı Trakya’daki devlet terörünü andıran faaliyetlerden vazgeçmesidir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.