DOLAR18,6361
EURO19,5931
ALTIN1.067,78
BIST4.827,04
Haberde Bursa

Sarıbal: Bursa Üreticisi Sahipsiz Bırakılmamalı

11.06.2020
314
Sarıbal: Bursa Üreticisi Sahipsiz Bırakılmamalı

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bursa Keles’te meydana gelen dolu afetinden zarar gören üreticileri ziyaret etti. Üreticilerin büyük bir maddi kayıpla karşı karşıya olduğunu belirten Sarıbal, “Meyve bahçelerinde büyük bir ürün kaybı var. Bursa üreticisi sahipsiz bırakılmamalı. Acilen destek sağlanmalı” dedi.

Bursa’nın Keles İlçesine bağlı 7 köyü barındıran Kozağacı vadisinde dün (10 Haziran 2020) saat 18:30’da başlayan ve yaklaşık 45 dakika süren buz parçacıkları halinde bir dolu yağışı gerçekleşti. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve CHP Keles İlçe Başkanı Cevat Acar, CHP Bursa İl Yönetim Kurulu ve İlçe Örgütü üyeleriyle birlikte afet bölgesini ziyaret eden Sarıbal, yaptığı temaslara ilişkin şu bilgileri verdi:

Üreticinin Bir Yılı Kayıp

“Bölgede yaptığımız incelemelerde tamamı ihraç ürünü olan kiraz (ziraat 900 çeşidi) ile vişne, erik ve ceviz ürünlerinde %50 ile %100 arasında zarar oluştuğunu gözlemledik.

Bölgenin Avrupa’ya önemli bir ihracat kalemi olan kiraz meyvesinde oluşan zararlar nedeniyle verim ve kalite kaybı ile birlikte fiyatlarında da ciddi düşüş olacak.

Sigorta yapanların zararları bir kısmı ödenecek. Ancak diğer üreticiler korumasız. Çiftçi büyük bir zarar içerisinde ancak sorunuaşabilecek bir mevzuat yok. 2090 sayılı “Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun” da üreticileri korumaktan çok uzak.

TARSİM yeterli değil. TARSİM yapanların çoğu da kredi çekerken zorunluluktan sigorta yaptırıyor. Çünkü pirimler çok yüksek. Üretici sigorta yapamıyor.

Doğal Afetler Kader Değil

Acil olarak yapılması gerekenler var. Çünkü üretici bahçelerinin bakımını yapmaya, ilaçlama, gübreleme, sulama gibi masraflarına devam edecek ama bir geliri olmayacak. Bunlar meyve bahçeleri. Başka ürün yetiştirme şansları yok. Buradaki üreticilerin zararlarını karşılayacak ve gelecek yıla hazırlık yapacak bir maddi katkı sunulmalı. Hiç olmazsa Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı İl Acil Destek Ödeneğinden veya İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) üzerinden çiftçilere maddi destek verilmeli.

Ayrıca çiftçi borçları ertelenerek, Ziraat Bankası üzerinden düşük faizli kredi imkânı sağlanmalı.

Doğal afetler artık kader değil bir gerçeklik. Küresel iklim değişiklikleri nedeniyle bu ve benzeri doğa olayları bundan sonra da yaşanacak. Doğa olaylarını kader gibi görme alışkanlığı terk edilmeli. Bunun için bütün ürünleri kapsayan geniş tabanlı, devlet tarafından kontrol edilen, bir düzenlemenin mutlaka yapılması gerekiyor. Çiftçiye maliyeti düşük sigorta güvencesi sağlanmalı.”

Sarıbal ve beraberindeki heyet Keles İlçe Kaymakamı Kübra Teymur, Keles Ziraat Odası Başkanı Mustafa Din ile İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut Çelik’i ayrı ayrı makamlarında ziyaret ederek görüştüler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.