Haberde Bursa

“Gelen gideni arattı, Karacabey çiftçisi sahipsiz kaldı”

25.07.2020
377
İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabatı, Karacabey Sulama Birliği’nin çiftçiye hizmet etmek yerine, çiftçinin sırtında bir yük olduğunu…
“Gelen gideni arattı, Karacabey çiftçisi sahipsiz kaldı”

İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabatı, Karacabey Sulama Birliği’nin çiftçiye hizmet etmek yerine, çiftçinin sırtında bir yük olduğunu söyledi.

İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabatı, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği gibi, 2 yıl önce 6172 Sayılı Sulama Birlikleri Kanunu’nda yapılan yasal düzenlemeyle, Karacabey Ova Köyleri Sulama Birliği’nin görev ve sorumlulukları sona ermiş ve DSİ Bursa 1. Bölge Müdürlüğü’ne devredilerek Batı Sulama Birliği’ne bağlı olarak, Karacabey Sulama Birliği adını almış ve bu uygulama o dönemde de ciddi rahatsızlık vermişti.

Gelinen noktada Karacabey çiftçisi, endişelerinde haklı çıktı. Gelen gideni aratıyor. Şuanda Karacabey Sulama Birliği’ni atanmışlar yönetiyor. Daha önceden, çiftçilerimiz arasından seçilen delegeler, başkanı, yönetimi ve Meclisi belirliyordu. Çiftçi’nin bir muhattabı vardı. Setler, tarla yolları, ara yollar sürekli düzleniyor, ekipmanlar çiftçinin hizmeti için kullanılıyordu.

Bugün ise, Karacabey ova köylerinin tarla yolları mayın tarlasına dönmüş durumda. Adeta pullukla sürülmüş gibi. Çiftçilerimiz, bazı ara yollara araçlarıyla giremez duruma geldi. Set yolları sadece göstermelik olarak düzlenip bırakıldı. Arabaların kartelleri patlıyor, yoğun yağışlardan sonra daha da bozulan tarla yollarında arabalar batıyor. Karacabey Sulama Birliği’nin atanmış yöneticileri ne iş yapıyor? Sadece bu mu? Tabi ki de hayır. Çiftçilerimiz, sıkıntılarını dile getirmek için Sulama Birliği’ne gittiklerinde muhatap bulamıyor, azarlanıyor. Pompa istasyonları düzgün çalışmıyor, erken saatlerde su kesintileri yaşanıyor.

Sulama fiyatları ise dönüm başına 2 kat arttı. Ödeme günü geldiğinde ise, Sulama Birliği çiftçilerimize hemen icra işlemi başlatıyor. Zaten gırtlağa kadar borç içinde olan, AKP iktidarının yıllardır uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle ürünü dalında kalan ve ithalat politikası nedeniyle maliyetinin çok altında fiyatlara ürününü satarak her yıl zarar eden Karacabey çiftçisi, şimdi de karşısında Sulama Birliği canavarını buldu. Sulama Birliği, çiftçinin canına okuyor. Allah’ın suyunun sahibi siz misiniz? Su borcunun ödenmesi için eskiden hasat zamanının bitmesi beklenirdi. Çiftçilerimizin içinden seçilmiş yöneticiler, çiftçinin halinden anlardı. Borçlar esnetilir, bekletilir ve taksitlendirilerek çiftçiye rahat bir nefes aldırılırdı. Bir sürü hastalık, dolu ve yağmur başta olmak üzere afat ile karşılaşan, ektiği ürünün karşılığını alamayan çiftçinin üzerine şimdi de yeni bir yük olarak Sulama Birliği bindi.

Sulama Birlikleri Kanunu’nu çiftçiye hizmet etmemek, su borcu bir gün geçtikten sonra icraya vermek, çiftçinin adeta anasını ağlatmak için mi değiştirdiniz? Atadığınız yöneticiler çiftçinin halinden neden anlamazlar? Böyle bir rezalet olabilir mi?

AKP iktidarı, çiftçinin karşısındaki en büyük düşmandır. Çiftçimiz her geçen gün AKP iktidarı tarafından ezilmektedir. Ama hiç kimse merak etmesin, İYİ Parti her zaman çiftçimizin yanındadır. Çiftçinin sırtından geçinen, alın terine göz giden her kim olursa olsun hesabını soracağız. Karacabey Sulama Birliği’nin atanmış yöneticilerini insaflı olmaya davet ediyorum. Eğer bu yanlış uygulamalar ve çiftçi düşmanlığı devam ederse, İYİ Parti olarak yakanıza yapışıp hesap sormazsak namerdiz. Karacabey çiftçisi yalnız ve sahipsiz değildir.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.