DOLAR16,7747
EURO17,5237
ALTIN975,18
BIST2.443,77
Haberde Bursa

DOLUDAN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİNİN ZARARI KARŞILANACAK MI?

11.06.2020
283
DOLUDAN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİNİN ZARARI KARŞILANACAK MI?

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Keles, Kozağacı bölgesinde doludan zarar gören köylerin 2090 Doğal Afet Kanunu kapsamına alınıp alınmayacağını sorarak köylülerin zararının karşılanmasını talep etti.

Keles’te yarım saatten fazla süren dolu yağışı tarım alanlarına ciddi zararlar verdi. Özellikle Kozağacı adı verilen bölgede Hereke, Çayören, Davutlar, Denizler, Durak, Issızören, Harmandemirci ,Yunuslar köylerindeki kiraz, çilek, vişne, erik, ceviz  gibi ürünler  dolu yağışı nedeniyle yüzde yüzü  hasar gördü. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, konuyu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Verdiği önergede çiftçilerin ağır girdi maliyetlerini ödemiş ayrıca ürün hasadının umuduyla ya bankadan kredi çekmiş ya da borçlandığına dikkat çeken Aydın, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

“ZARARIN KARŞILANMASI AMACIYLA BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI?”

“Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu bölgede dolu yağışının neden olduğu zararın karşılanması amacıyla bir çalışmanız var mı? Bakanlık olarak bu bölgeyi 2090 Doğal Afet Kanunu’nun kapsamına almayı planlıyor musunuz? Bu kapsamda tek geliri çiftçilik olan köylülerin tespitini yaparak, zararlarının nakdi yardım olarak tanzim edilmesi için bir çalışmanız olacak mı? Ayrıca bankalara kredi borcu olanların borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesi ve çiftçinin bu yıl bahçeleri için yaptıkları girdi maliyetlerinin karşılanması amacıyla bir planlamanız var mı?”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.