DOLAR18,6441
EURO19,5719
ALTIN1.067,04
BIST4.827,04
Haberde Bursa

Büyükorhan Belediyesi personeline şok!

28.06.2020
386
Büyükorhan Belediyesi personeline şok!

Hem sosyal denge ödemeleri kesildi hem de geçmişte ödenen paralar topluca geri istendi.

—CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca: “AKP’li kadroların kendi içindeki hesaplaşmalarının, belediye memurları üzerinden yürütülmesini doğru bulmuyoruz.”

Bursa Büyükorhan Belediyesi, yerel seçimlerin hemen ardından memur personelin sosyal denge ödemelerini durdururken, İçişleri Bakanlığı’nın teftiş raporu gerekçe gösterilerek toplu sözleşme ile geçmişte ödenen paralar da memurlardan toplu olarak geri istendi. Kişi başı 35 bin ile 50 bin lira arasında para iadesi istenen personel şoka girerken, mali tablosunun bozuk olduğu kayda geçirilen belediyenin, yasadaki açık hükümlere rağmen yeni işçi kadrolaşmasına gitmesi de tepki görüyor. Konunun aksettirilmesi üzerine gelişmeleri değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Büyükorhan Belediyesi memurlarının mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, CHP’li belediyeler başta olmak üzere Bursa’daki diğer belediyelerin tümünün memurların toplu sözleşmeden doğan haklarını ödediklerine işaret ederek, “Yaptırdığımız araştırmada, daha önce de AKP’li İznik ve Orhangazi belediyelerinde benzer sorunların yaşandığını ancak birkaç ay sonra çözüme kavuştuğunu öğrendik. AKP’li Büyükorhan Belediyesi’nde ise 2019 mart seçimlerinde göreve gelen başkan tarafından sosyal denge tazminatı ödenmediği gibi, İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istenmiş. Belediyenin mali kriterleri karşılayamadığı gerekçesiyle sosyal denge tazminatı ödenemeyeceği yolundaki teftiş raporu gözönüne alınarak da hem memurlara sosyal denge tazminatı, dini bayramlardaki ikramiyeler ödenmiyor hem de geçmişte ödenmiş olanlar toplu olarak memurlardan geri isteniyor” dedi.

Büyükorhan Belediyesi ile toplu sözleşmeyi Bem-Bir-Sen’in imzaladığını hatırlatan Karaca, “Sendika yetkililerinin yargı yoluyla girişimlerde bulunulduğunu öğrendik. Konu idari yargıya taşınmış durumda. Ancak çalışanların kusurunun olmadığı bir konudan söz ediyoruz. Maaş tahakkuk etmiş, ödenmiş. AKP’li yönetici kadroların kendi içindeki anlaşmazlık ve hesaplaşmalarının belediye çalışanı memurlar üzerinden yürütülmesini doğru bulmuyoruz. Çalışanların zimmet suçu işlemiş muamelesine tabi tutulmasını da doğru bulmuyoruz. Bu konunun idari yargıda belediye personeli lehine sonuçlanacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Mali kriterleri karşılayamayacak durumdaki belediyelerin yasaya göre işçi de almaması gerektiğini ancak belediye şirketine işçi alınmaya devam edildiğini belirten Karaca, ortada çelişkili bir durum olduğunu belirtti.

CHP Büyükorhan İlçe Başkanı Mustafa Sevim de “CHP güçlüden değil, her zaman haktan, haklıdan ve emekten yana tavır alıyor. Bunu herkesin bilmesini isteriz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.