Haberde Bursa

Aktaş; Başarılımı Başarısız mı? Yoksa Kısmetsiz mi? Bursa’nın Bitmeyen Vaat Çileleri!

09.04.2023
12.178

İmtiyaz sahibimiz Erdal Orhan; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın atanarak 5,5 yılını seçilerek 4 yılının değerlendirilmesini kaleme aldı. Orhan yazısında;

“Her kışın bir baharı vardır. Belediye seçimleri her dönem önemlidir ve iddia işidir. Kasım 2017’de bir rüzgarla mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin görevden affını istemesiyle birlikte İnegöl’den Alinur Aktaş bazı görüşmeler sonrası bu göreve getirilmişti. Mart 2019’da yapılan Mahalli Seçimler sonrası bıçak sırtı denilebilecek bir oy oranıyla rakibi Mustafa Bozbey’i geçmeyi başarabilmiş ve nihayetinde Büyükşehir koltuğuna oturabilmişti. 2019’dan sonra 4 yıl geçti. Sene 2023. O tarihte Bursa Vizyonu adı altında verilen sözlerin vaatlerin hiçbiri ne yazık ki; 2023’de birkaçı dışında yerine getirilemedi. 2023 vizyonunda ise elde sadece Aktaş’ın seçim vaatleri listesinde olmamasına rağmen büyük bir özveride bulunarak başlattığı Tarihi Hanlar ve Kapalı Çarşı civarının Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı desteği ile restorasyonu var. 2020 ve 2021 yılları arasındaki pandemi, 2022 yılında yaşanan ağır ekonomik tablo, 2023 yılı başında 50 binden fazla can kaybının yaşandığı asrın depremi Aktaş’ın elini kolunu bağlayan sebeplerden biri olarak görülebilir. Ama kurumlarda devamlılık esastır. Şimdi plağı geriye saralım. Bir star edasıyla 2019 vaatlerine dönelim. Unutmadan şunun da altını çizelim. Son 10 yıla ait dijital medyada belediyelerin haberleri yayınlansa da bir süre sonra yayınlanan haberlere ulaşamıyorsunuz. Bizim arşivimiz biraz derin hafıza da olunca kısmen siz okurlarımızla paylaşma imkanı da bulduk.

Cumhur İttifakı AK Parti Büyükşehir Belediye başkan adayı Alinur Aktaş, kentin farklı dinamikleri ile görüşüp, çalışma yaptıklarını söyledi. Vaatlerini 6 başlıkta topladıklarını açıklayan Aktaş, bunları ulaşım ve trafik, kentleşme ve çevre, turizm, yerel ekonomik hayat, sosyal hayat ve eğitim, kültür-sanat ve spor olarak sıraladı.

– ULAŞIM VE TRAFİK

Merinos’taki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda projelerini açıklayan Cumhur İttifakı AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş, projelerde aslan payını ulaşımın aldığını açıkladı. Kentin hızla büyüdüğünü belirten Aktaş, “Bursa 4’üncü büyük nüfus ve 2’nci büyük ticaret şehri. Sahip olduğumuz özelliklerin farkındayız. Bu gerçekten hareketle 2035 ulaşım master planı hazırladık” dedi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Sahada drone çekimleri, hafta içi ve hafta sonu, tatil, bayram, resmi günler her an göz önüne alınarak bir çalışma yaptıklarını açıklayan Aktaş, kentin paydaşlarıyla paylaşımda bulunduklarını ve son olarak büyükşehir belediyesi meclisinde tüm siyasi partilerinin destek ve katkılarıyla oy birliğiyle kabul edildiğini kaydetti. Bursa’ya 2 yıl içinde trafiği ana gündem maddesi olmaktan çıkaracaklarını vaat eden Aktaş, “Emek-Arabayatağı hattı 17,8 kilometre, 20 istasyon ve günde 104 bin yolcu taşıyor. Kestel-Üniversite hattı 30,9 kilometre, 32 istasyon ve günlük 180 bin yolcu taşıyor. 2 aydır sinyalizasyon optimizasyonu yapıyoruz. 3,75 dakika zaman aralığı 2 dakikaya düşüyor. Araçlar daha sık gelecek ve daha kaliteli ulaşım imkanı olacak. Yeni bir hat yapmış gibi yüzde 60 verimlilik sağlayacağız. Bu iki hatta 284 bin yolcu taşırken, yeni uygulamayla 1,5 yıl sonra 2020 temiz 460 bin kişiyi taşıma imkanına sahip olacağız” diye konuştu.

REVİZYON YAPILDI

Terminal hattında bir takım sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Aktaş, burada yaşanan sorunların revizyona gitme imkanı verdiğini açıkladı. Müstakil hattı mevcut hatta entegre ettiklerini belirten Aktaş, “Terminal-Kent Meydanı raylı sistem hattı 8,2 kilometre 11 istasyon. Taşıyacağı yolcu 47 bin civarı. Mevcut hatta bağlanınca rantabl olacak. Projelendirme bitti” şeklinde konuştu.
Bu yılın ikinci yarısında bin 355 yataklı şehir hastanesinin devreye gireceğini söyleyen Aktaş, şehrin her noktasından raylı ulaşımı temin için 2019’un ikinci yarısında bitirilmesi düşünüldüğünü kaydetti.

Vaatlerini 6 başlıkta açıkladı

RAYLI ULAŞIM

Yüksek hızlı trenin Bursa ile buluşacağını dile getiren Aktaş, “Eskişehir, Ankara, Konya, Sivas, Türkiye’nin 4 bir tarafıyla hızlı trenler marifetiyle buluşmuş olacak. Bursa’daki bitiş noktasını göze alıp, tamamen raylı sistemle, hızlı trene ulaşımı temin için planlamamızı yaptık. Emek’te biten hattı, şehir hastanesi ile buluşturacak olan 5.5 kilometre 4 istasyon bu dönemde devreye girmiş olacak” dedi.

‘ÜNİVERSİTE HATTI’

Görükle’de yaklaşık 70 bin nüfusun bulunduğunu söyleyen Aktaş, burada şehir ile kopukluğun giderileceğini açıkladı. Kesintisiz ulaşım için hattı üniversiteden Görükle’ye uzatacaklarını belirten Aktaş, “Hem üniversiteli kardeşlerimizin, hem Görükle Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın Bursa’mızın her noktasına ulaşabilmesi adına 3 kilometre 2 istasyonlu hattı, devreye koymuş olacağız” diye konuştu.

TARİH ADALARI AYAĞA KALKACAK

Bursa’nın hak ettiği ulaşıma geçmek ve geçmişte yapılanları toparlamak adına aslan payının ulaşımda olacağını vurgulayan Aktaş, “Yıllardır Yıldırım ve Osmangazi Metrosu diyoruz. Gece gündüz demedik, Bursa’nın özellikle Yıldırım ve Osmangazi’nin tarihi bölgelerimizin kurtarıcı olacak, gerçek hüviyetine getirecek olan 28.2 kilometrelik hattımız Gürsu’dan başlayıp, tamamı yer altı olan 23 istasyonu Değirmenönü, Otosansit, Esenevler, Mesken, Yeşilyayla, Heykel, Ulucami, Hanlar Bölgesi, Kültürpark ve devamında Acemler’den güneybatıya Demirci, Çalı, yeni gelişim bölgesine gidecek olan yeni hattımız olacak. Cumhurbaşkanı’na yürekten teşekkür ediyoruz. Toplantılarda defalarca ifade ettik. Ziyaretleri sonrasında özellikle ifade ettim. Metro hattı olmazsa olmaz. Tarih adalarını ayağa kaldıracak önemli çalışma” diye konuştu.

CADDE ŞAŞALI GÜNLERE DÖNECEK

Doğu-Batı akslarında çalışmalarının olduğunu söyleyen Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Demirtaş çok yoğun mahallemiz. Organize sanayi bölgesi çok aktif sanayilerden birisi. Demirtaş’tan başlayıp, FSM’den geçen 20,2 kilometre 17 istasyon 104 bin yolcu taşıma kapasitene sahip. İstanbul Caddemizin eski şaşaalı günlere dönmesi adına bunun iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. BTSO’nun özel ilgilendiği TEKNOSOB bizim yük akımız. Görükle’deki hattımızın Kızılcılık ve Başköy’e sağlıklı şekilde ulaşımı kaçınılmaz bir gerçek. Burası, 6 kilometre ve 6 istasyondan oluşan yeni hattımız.”

Vaatlerini 6 başlıkta açıkladı

ACEMLER’E UYGULAMALI KAVŞAK

Kestel Uludağ OSB sahada tüm araştırmaları yaptıklarını söyleyen Aktaş, saat gibi işleyen sistem haline nasıl dönüştürmek için çalıştıklarını kaydetti. Acemler’in önemine de değinen Aktaş, birçok yolun birleştiği tek nokta olduğunu hatırlattı. Şu haliyle 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nden yüzde 12 daha fazlası aracın buradan geçtiğini ifade eden Aktaş, “Burayı göz önüne alıp, sistemin karmaşık hale geleceği kaçınılmaz gerçek. Direksiyonel kol uygulamalı kavşak, çok küçük kamulaştırmalarla hemen seçim sonrası girişeceğimiz konu. Tüm sayımlarda sağlıklı bir işleyişin ortaya çıkacağını göreceğiz” dedi.

ALTERNATİF OLACAK

İzmir ve Ankara Yolu’na yan yol uygulamaları yapılacağını söyleyen Aktaş, stadyum bağlantı yolları, Hayran Caddesi genişleme çalışmaları, Acemler ana aksın sağlıklı bir şekilde Yakındoğu Çevre Yolu’na bağlantı çalışmaları, 11 Eylül Bulvarı düzenlemeleri ile trafiğe destek vereceklerini açıkladı.

SAYI ARTACAK

Nilüfer’de giderek artan bir nüfus bulunduğunu belirten Aktaş, Nilüfer ve Bursa OSB’nin ağır tonajlı araçlı sirküle olduğu bölgelerin yeni yollarla çevre yoluyla şehir hastanesiyle en kısa sürede buluşturacaklarını kaydetti. Aktaş, bisiklet ve yürüyüş yolları olan önemli bir uygulama yapacaklarını açıkladı. Akıllı kavşak sayısının artacağını dile getiren Aktaş, ilçeler dahil 59 yeni akıllı kavşağı devreye koyacaklarını kaydetti. Katlı mekanik otoparklar, bisiklet yolları, park et – devam et, taksi duraklarının yenilenmesinin de devam edeceğini vurguladı.

Vaatlerini 6 başlıkta açıkladı

2- KENTLEŞME VE ÇEVRE

İnsanı merkez alan tarih, kültür, tabiat odaklı değerlere yakışan Bursa vaat ettiklerini söyleyen Aktaş, 1/100 binlik planın bu işin anayasası olduğunu kaydetti. Riskli yapıları kabul etmediklerini vurgulayan Aktaş, silueti bozan binaların bu anlayışın içinde olduğunu dile getirdi. Hanlar Bölgesi’nde tarih ve kültür adaları oluşturduklarını belirten Aktaş, “Metro devreye girdiğinde hem Ulucami’yi, hem hanlar, hem de hisarı gerçek manada değerine ulaştıracağız. Turizmdeki en büyük kozlarımızından biri olacak” diye konuştu.

ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETECEĞİZ

Jeotermalle ilgili çalışmanın kente değer katacağını söyleyen Aktaş, Hamitler Çöplüğü’nün botanik parka dönüşeceğini, kentin iki tarafına çöp depolama alanı kurulacağını ve enerji elde edileceğini kaydetti. 33 farklı mahallede altı otopark, üstü yaşam alanı şeklinde uygulama yapacaklarını açıklayan Aktaş, Mudanya Stadı’nın buna örnek olacağını söyledi. Hurdacıları batı ve doğuda belirlenen noktalara taşıyacaklarını belirten Aktaş, terminal arkasında 86 dönümde farklı bitki uygulamalarının olacağı çeltik tema parkı kurulacağını ifade etti. Atatürk Stadyumu’nun millet bahçesi olacağını duyuran Aktaş, 40 dönüm alanda 400 araçlık otoparkının inşa edileceğini ve millet kıraathanesi yapılacağını kaydetti. Çim kayağı tesisine eğlence parkı yapılacağını belirten Aktaş, yeşil şehir adına önemli adım olacağının altını çizdi.

3- TURİZM

Vaatlerini 6 başlıkta açıkladı

Bursa’nın hak ettiği değeri elde etmesi için çalıştıklarını belirten Aktaş, turizm hedefinin bakan 70 milyar dolar olarak revize edildiğini hatırlatarak, “Bursa olarak ciddi pay alabiliriz. Termal, inanç, tarım, sanayi, kongre turizmine alanlar var. Ekonomik zenginlik paylaşılacak. 1,9 geceleme ortalamamızı 4’lere taşımamız lazım. Osmanlı şehriyiz, farklı medeniyetlerin hala izlerini taşıyan şehiriz. Yeme kültürü, sosyal kültürel yapı, tarihsel özelliklerin tamamı turizm çatısı altında bütün dünya ile buluşturmanın derdindeyiz” dedi.

CİTTASLOW’A 5 ADAY

Mudanya, Güzelyalı ve Kumyaka Marinaları’nın oluşturulacağını söyleyen Aktaş, Tirilye’nin ayağa kaldırılması için çalışacaklarını belirterek, Gölyazı’da altyapı bitirdiklerini, üstyapı çalışmalarının devam ettiğini, ciddi bir turizm markası olması için çalışacaklarını altını çizdi. Dağyenice günübirlik ve karavancıların misafir olacağı doğayla uyumlu alanlar oluşturulacağını ifade eden Aktaş, Suuçtu, Tümbüldek Kaplıca, Kestel Saitabat Şelalesi ile ilgili yol çalışmaları yaptıklarını vurguladı. Dağ yöresine yönelik çalışmalardan da bahseden Aktaş, İznik, Büyükorhan, Keles, Harmancık ve Orhaneli için sakin şehir anlamına gelen cittaslow başvurularının olacağını aktardı. İznik’i tekrar ayağa kaldıracaklarını ifade eden Aktaş, Karacabey’de çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Gemlik’e marine yapılacağını belirten Aktaş, Uludağ’ın günübirlikçilerin de yararlanabileceği yatırımların yapılacağını kaydetti.

4- YEREL EKONOMİK HAYAT

Bursa’nın ekonomiye değer katan insanların şehri olduğunu belirten Aktaş, “İş insanlarımıza destek vermek, boynumuzun borcu. Zenginleşen ve zenginliğini vatandaşla paylaşan Bursa vaat ediyoruz. İnovasyon parkı, lojistik üssü çalışmalarımız var. Ev hanımlarının ev ekonomisine katkıda bulunmasını sağlayacağız. Zeytini markalaştıracağız. Kestel, Orhaneli ve İnegöl’ü ahududu üretim merkezi olacak” dedi.

5- SOSYAL HAYAT VE EĞİTİM

E-spor merkezi açacaklarını söyleyen Aktaş, yaşlı yaşam külliyesini hayata geçireceklerini belirterek, çocuk ve yaşlıları kreşte buluşturacaklarını açıkladı. Turizm ve gastronomi meslek lisesi, kamp merkezleri, defin hizmet merkezleri, okul iyileştirme çalışmaları ve yeni öğrenci yurtlarının da çalışmaları arasında yer aldığını açıkladı.

Vaatlerini 6 başlıkta açıkladı

6- KÜLTÜR, SANAT VE SPOR

Kültür, sanat ve sporda değerlerine sahip Bursa vaat ettiklerini ifade eden Aktaş, spor alanında şampiyonluk yaşandığını hatırlatarak, “Mevcut açık hava tiyatromuzu yeniliyoruz. Uyumayan kütüphaneler geliyor. Setbaşı Kütüphanemizi revize ettik. Görükle’ye yenisi geliyor. İpekyolu Film Festivali, 9-10 yıldır icra etmiyoruz. Bu şehri Türkiye’ye dünyaya tanıtmanın en önemli yolu, önemli organizasyon olmalı. Türkiye, dünya ile buluşmak adına önemli araç. 2026 Fetih ve kültür ajansı kurduk. 7 yıl sonra 700’üncü kuruluş yıldönümümüz. Törenlerin devlet töreniyle kutlanmasını istiyoruz. 18 Mart’ta Şehitler Günü’nde anıtımızı dikiyoruz.

Yukarıda okuduklarınız ana hatlarıyla seçim vaatleriydi. Ardan birkaç yıl geçtikten sonra İYİ Parti Bursa il Başkanlığı koltuğuna sendikacı Selçuk Türkoğlu oturdu ve Aktaş’a “0 Sıfır” not verdi. Türkoğlu o dönem Şehreüstü Meydanı’nda yaptığı açıklamada; Bursa’nın özgün yazarlarından Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Başkanı ve Köşe Yazarı Yüksel Baysal’ın kaleminden

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş’ın da katıldığı toplantıda, Selçuk Türkoğlu’nun söylediklerini özetlemeye çalışayım.

1- “Trafik iki yılda çözülecekti.  İçinden çıkılmaz hale geldi. Terminal-Kent Meydanı arasında metro hattı kurulacaktı, yer üstünden bağlantı kurulmaya çalışılıyor.

2- İstanbul’da Ekrem İmamoğlu metro hatlarının tümünde çalışma başlatırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi yıllardır dilinden düşürmediği Bursaray’ın Üniversite’den Görükle’ye 6 kilometre uzatılması gerçekleştirilmedi. Selçuk Türkoğlu, “Bir milim kımıldamadı, bir çivi çakılmadı” dedi.

3- Kestel ile Uludağ OSB arasında Bursaray’ın 6 kilometre uzatılmasından söz eden yok.

4- “Demirtaş-Çalı metrosu da buhar olup uçtu!”

5- “59 yeni akıllı kavşak yapılacaktı ya hani?”

6- “Yıldırım-Osmangazi yeraltı metrosunu gören var mı?”

7- İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu, Alinur Aktaş için “Yeşil Bursa’ dedi, güzelim şehri betona boğdu” anımsatmasında bulunduktan sonra kişi başına düşen yeşil alan miktarlarını açıkladı. Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kişi başına 15 metre kare yeşil alan düşmesi gerektiğini belirlerken, Bursa’da bu oran 4.3 metre kare oldu.

8- Ürünlü’de “70 futbol sahası büyüklüğünde, 500 dönümlük Millet Bahçesi yalanını aman Reis duymasın” diyen Selçuk Türkoğlu, Çeltik Tematik Su Parkı’na kazma vurulmadığını, Gökdere Çocuk Parkı’nın geleceğinin belirsiz olduğunu, Demirtaş’ta 93 dönümlük ‘Eğlence Parkı ve Mesire Alanı’nın henüz proje aşamasına bile gelmediğinin altını çizdi.

9 -“Mudanya Şehir Stadı’nın olduğu alanda uygulanacak olan ‘Altı otopark, üstü yaşam alanı’ projesi, ayrıca 33 farklı mahallede hayata geçirilecekti. Sayın Başkan orada neredeyse 8 kez poz verdi ama artık önünden bile geçmiyor.”

Selçuk Türkoğlu’nun bu sözlerini, sorularını acaba AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan yanıtlamak ister mi? Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu’nun gezisi sırasında, biraz da CHP’li belediyelerin açılışlarını gölgelemek için AK Parti İl Başkanı Gürkan, CHP’li belediye başkanları Turgay Erdem, Hayri Türkyılmaz, Mehmet Uğur Sertaslan’a icraatlarıyla ilgili sorular sormuştu.

10- Turizm başlığında da pek çok sorular-eleştiriler yöneltti İYİ Parti İl Başkanı: “5 milyarlık turizm pastasını gören duyan oldu mu? Jeotermal turizminde hayal sattılar. Uludağ 4 mevsim turizmden vazgeçti. Bir mevsime hasret kaldı. Mudanya Güzelyalı, Kumyaka ve Gemlik’te yeni 3 marina yapılacaktı. Bir tanesi bile ortada yok.”

11- Dağ ilçeleri, Orhaneli-Keles-Harmancık-Büyükorhan ve İznik ‘Sakin Şehir’ olacaktı.  Türkoğlu “O kadar sakin şehir oldular ki buralara en küçük bir yatırım bile düşünülmüyor” dedi.

12- BursaSu projesi fiyasko oldu. “Bursa’nın bütün caddelerinde billboardlarda tanıtılan, yazılı, sözlü ve görsel medyada günlerce reklamı yapılan Bursasu’yu marketlerde, raflarda gören, bilen var mı? Onca masraf neden yapıldı? Bursalıların bunca parası neden sokağa atıldı?”

Vaatler çok olduğu için Selçuk Türkoğlu’nun konuşması da uzun oldu.

Hava soğudu, üşüdük ama ne zaman ki, devasa karne açıldı, gülümsemeler ve Selçuk Türkoğlu’nun esprili sözleri ortamı ısıttı.

Türkoglu, özelikle AK Parti duvarında asılan Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafına dönerek, “Alinur Aktaş’ın velisine, Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Atayarak göreve getirdiğiniz Alinur Aktaş alarak Bursa’ya bir güzellik yapabilirsiniz” demesi alkışlarla ve gülüşmelerle karşılandı.

İfadeleriyle bir miktar hafızalarınızı da tazelemiş olduk. 2019’da rakibi Mustafa Bozbey’in vaatlerini gerçekleştiremediğini ifade ederek suçlayan Aktaş; geçen süre içinde kendi vaatlerinden de gerçekleştirebildiği olmadı. Altepe’den devraldığı belediyede onun başlattığı projelerden sadece T2 Hattını 3 yıl sonra anca bitirebildi. Aslında bu hatırlatmayı isterdim ki; muhalefetteki İl Başkanları yapsın. Ama malum onların bugün liste savaşları tavan yaptı. İş başa düşünce çölün sıcağını da Sibirya’nın soğuğunu da yermiş insan. Sağlıcakla kalın…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

>