Haberde Bursa

‘Tedbirlere Riayet Etmeliyiz’

09.06.2020
389

Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin corona virüs süreci ve Bursa’da sağlık alanındaki yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Mustafa Esgin corona virüs sürecini değerlendirdi. Esgin ‘’Dünyanın yüz yılda bir karşılaştığı pandemi salgını ile karşı karşıyayız. Bu alışılageldik bir durum değil ama dünyayı her yüz yılda bir etkileyen pandemik salgınlar var. Çin’de başladı sonra merkez üssü Avrupa oldu şimdi de ABD’de. Türkiye de geciktirdi bu süreci ama 10 mart itibariyle biz de yüzleştik. Öngörülebilir şekilde gidiyor süreç, sağlık kuruluşlarımız çok büyük mücadele veriyor. Ama burada en ufak bir ihmalin sonuçları çok ağır olabilir. İkinci bir dalga olabilir. Bu noktada tedbirleri gevşetmeden bu süreci sonuna kadar takip etmek mecburiyetindeyiz. Okulların ilk vakanın görüldüğünden birkaç gün içerisinde tatil edilmesi kritik bir süreçti. Çocukların her ne kadar çok fazla etkilenmediği düşünülse de tabi bunun yayılmasında etkili bir faktör olabilirdi. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızı evlerinde sakladık bu hastalık etkeniyle karşı karşıya kalmamaları adına. 20 yaş altı da sokağa çıkma yasağı etkili oldu. Hafta sonları, 3-4 günlük sokağa çıkma yasakları etkili oldu. Hep birlikte toplumsal bir bilinç düzeyiyle tedbirle bu süreci yürütmek durumundayız. Vaka sayılarımız azalıyor. Bursa’da sürecin başlamasından itibaren hem vaka oranları hem de ölüm oranları Türkiye ortalamasının altında seyretti. Yoğun bakımlarımız hiçbir zaman yüzde ellileri geçmedi. Şehir hastanemiz geniş imkanları ve yoğun bakımlarıyla bir avantaj sağladı. Sağlık çalışanlarımız gerçekten büyük bir özveri ortaya koydular. Kırk gündür evlerine gitmeyen sağlıkçılarımız var. 65 yaş üzeri, onların sağlıkları bizim için son derece önemli ama bu sürecin sadece onlar için değil toplumun bütün kesimleri için birtakım komplikasyonları var. Ama bu dönemi en az can kaybıyla atlatmak durumundayız. Bunun çabası içerisindeyiz. Şu ana kadar gerçekten milletçe önemli bir mücadele verdiğimizi düşünüyorum. Bu anlamda önemli bir noktaya geldik. İnşallah bayramda çifte bayramı yaşayacak bir süreci ortaya koymamız için özellikle bu tedbirlere harfiyen riayet etmemiz gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.

‘Bursa’da Sağlık konusunda çok önemli yatırımlar söz konusu oldu’

Mustafa Esgin Memleket Hastanesi ve diğer hastane projeleri hakkında ‘’Sağlık kuruluşlarının bir planlaması var bir mantık ve organizasyon süreci içerisinde. Burada birinci, ikinci, üçüncü basamak sağlık kuruluşlarımız var. Birinci basamak sağlık kuruluşlarımız, son dönemde aile hekimliği sistemine geçtik, bu belli bir noktaya geldi ve gayet sağlıklı bir şekilde işliyor sistemimiz. İkinci basamak dediğimiz aile hekimliğinde hallolamayan daha ileri tetkik ve tedavi gerektiren hastalık için devlet hastaneleri. Üçüncü basamak hastaneler eğitim ve araştırma hastaneleri. Burada da bir planlamamız var. Şehrin doğusunda Yüksek İhtisas Hastanemiz, Şehrin Batısında da Şehir Hastanemiz. Hatta diğer devlet hastanelerimiz, Gemlik, İznik, Orhangazi, Karacabey, Mustafakemalpaşa devlet hastaneleri. İnegöl ve Yenişehir’in de Yüksek İhtisas üzerinde bir planlaması var. Şehrin merkezinde bir iki tane amiral hastanemiz var. Bunlardan birisi Bursa Devlet Hastanemiz. Birisi de Çekirge Devlet Hastanesi. Bursa Devlet Hastanesi 70 yıllık bir sürecin sonunda deprem güçlendirmeleri gerekiyor ve bu noktada Şehir Hastanesi’nin de açılmasıyla bu noktada elbette devletin bir planlaması var. İlin bu anlamda ortaya koyduğu bir çaba var. Bursa Devlet Hastanesi ile ilgili başından beri söylediğimiz şey: Bursa Devlet Hastanesi Bursa’nın çok önemli bir dinamiğidir. Sadece sağlık kuruluşu olarak değil, o bölgeye de hayat veren bir özelliği var. Bursa Devlet Hastanesi’yle ilgili proje devam ediyor. Anıtlar Kurulu’nun izninden sonra ihalesine çıkacağız. Ödenek sorunumuz yok. Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi, yani Çekirge Devlet Hastanesi’ni taşıyacağımız devlet hastanesi. 750 yataklı olarak başlamıştık oraya, şu anda geldiğimiz nokta itibariyle bin yataklı bir hastane planlıyoruz. Yüzde kırkı bitti. Malum 13 Ağustos finansal ve ekonomik terör saldırısıyla ülkemiz karşı karşıya kaldı. Bu nedenle bazı devam eden işlerde müteahhitlerin yaşadığı sıkıntılar oldu. Oradaki inşaatımız bir süre durdu. Haziran ayı itibariyle ikmal ihalesine çıkıyoruz. Bir an önce bitireceğiz bu hastanemizi de. Son 18 yılda Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da sağlık konusunda çok önemli yatırımlar söz konusu oldu. 68 sağlık yatırımı var, bunlardan 26 tanesi hastane. Olmayan ilçelere hastaneler yaptık. Onun dışında Yenişehir, Orhangazi, Gemlik, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Mudanya ve şehir içerisinde bu dönemde bitirdiğimiz hastanelerimiz var. Büyükorhan’dakihatanemiz yüzde seksen beş tamamlanmıştı, o da tasfiye sürecine girdi, tasfiyesi tamamlandı. Bu ay içerisinde ikmal ihalesi yapılacak. Büyükorhan’daki hastanemizi bu anlamda bitiriyoruz. Bu şekilde bütün ilçelerimizde hastanelerimizi tamamlamış oluyoruz. 2030’a kadar bu anlamda Bursa’nın bir sağlık sıkıntısı olmayacak. Bursa hepimizin. Değişik siyasi görüşlerimiz olsa da hepimiz Bursa’ya hizmet etmek için gayret gösteriyoruz.’’ dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.