DOLAR18,6375
EURO19,5944
ALTIN1.068,48
BIST4.827,04
Haberde Bursa

“T3 Hattı’nın akıbetine halk ve esnaf karar versin”

08.06.2020
378
“T3 Hattı’nın akıbetine halk ve esnaf karar versin”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, kaldırılması planlanan Gökdere-Zafer Plaza T3 Tramvay Hattında açıklamalarda bulunarak, bu hattın geleceğine bölge halkı ve esnafın ortaklaşa karar vereceği bir mini referandum yapılmasını önerdi. Karaca, Bursa’nın maalesef iyi yönetilemediğini ve AKP’li belediyenin oradan oraya savrulurken israfa yol açtığını belirterek, “T3 hattı o dönemin parasıyla 6 milyon dolar harcanarak yapıldı. Şu an 41 milyon lira burada çürümeye terk edilecek, sökülecek. Bunun hesabını kim verecek?” diye sordu.

İl Yönetim Kurulu üyeleri, ilçe başkanları, Gençlik ve Kadın Kolları üyelerinin katılımıyla ve sosyal mesafe ile maske önlemi alınarak yapılan açıklamaya CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da katıldı.

T3 Tramvay Hattının bakımda olduğunu, bakım süresi sonunda da geri dönmeyeceği yolunda açıklamalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı’nın “T3 hattının kaldırabileceğine” ilişkin birkaç gün önce basın mensuplarına yaptığı açıklamayı hatırlatan Karaca, “Burası o dönemin parasıyla 6 milyon dolar harcanarak yapıldı. Şu an 41 milyon lira burada çürümeye terk edilecek, sökülecek. Biz o dönem bu hat yapılırken de görüşlerimizi sivil toplum kuruluşlarıyla, akademik odalarla birlikte bildirdik. Buranın doğru olmadığını söylediler. Fakat bir rüya uğruna bir hayal uğruna burası yapıldı” dedi.

Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burası sökülsün ve sökülmesin demiyoruz. Bu hattın geleceğine bu caddedeki esnafımız ve hat boyunca yaşayan yurttaşlarımızın katıldığı mini referandumla karar verilsin. Esnafımızın büyük çoğunluğu kaldırılması yanlısı ancak kaldırılmasın diyenler de var. Bu hattı kullanarak ulaşım sağlayan vatandaşlarımız da var. Bunun için en doğru yol mini bir referandumdur. Biz işin başka boyutuna bakıyoruz. Biz bu işin doğru olmadığını söyledik ama nostaljik tren dediler. Nostaljik geçmişte olan, özlem duyulan demektir. Peki Bursa tarihinde hiç tramvay oldu mu? 100 yıl önce burada tramvay hattı var mıydı? Olmayan bir şeyin nostaljisi nasıl oluyor? Rüya görerek belediye yönetilmez. Burada 41 milyon lira gitti. Bunun hesabını kim verecek? 4 tane maskeyi dağıtamadılar. 4 tane maskeye kaynak bulamayan iktidar 41 milyon liranın hesabını nasıl verecek?”

T2 HATTININ KREDİSİ NEREDE? KİM TAMAMLAYACAK?

Mart ayında Terminal-Kent Meydanı T2 hattında yürüyüş yaptığını hatırlatan Karaca, “Bitmemiş, yarım kalmış, elektrik hattı olmayan T2 tren hattında yürümemize AKP’li Başkan Alinur Aktaş müsaade etmedi. Aslında önce izin vermişti, sonra bu inceleme gezisine basının da davetli olduğunu öğrenince, izni iptal etti. Gerekçesi güvenlik meselesiymiş… Elektriği bile olmayan hattın ne güvenlik gerekçesi olacak?” dedi.

Karaca şöyle konuştu:

“7 Mart 2020 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş T2 hattı için kredi bulduğunu söyledi. Krediyi hangi şirketten, kimden, yüzde kaç faizle aldığını soruyorum. Hangi bankadan aldığını açıklamak zorunda. Açıklamıyorsa yalancıdır. Yalan söylemek kenti yönetenlere, devlet adamlığına yakışmaz. Sayın Alinur Aktaş, 30 milyon Euro nerede? 133 trilyon liraya orası projelendirildi. Para bitti projenin 3’te 1’i bitmedi. Sadece raylar döşendi, yollar kazıldı. 200 milyon daha lazım. Bu nasıl bir öngörüsüzlüktür. Açıklamasını bekliyorum. Beni tekrar orada yürütmesin. Bu sefer Kent Meydanı’ndan Terminale kadar yürürüz.”

Bursa’nın maalesef doğru yönetilmediğini, oradan oraya savrulduğunu kaydeden Karaca, bir soru üzerine de; Başkan Aktaş’ın önemli bir yerel gazetede manşetten yayınlanan “30 milyon euro kaynak bulduk. Projenin tamamlanmasının önünde hiçbir engel kalmadı. En geç 1 ay içinde yeni ihaleye çıkıyoruz. 1 yıl içinde, belki 2020’in sonunda Bursalılar yeni tramvay hattına kavuşacak” sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi:

Bu açıklamanın yayınlandığı tarih 7 Mart 2020… CHP’liler zaten 3 gün sonra ihaleye çıkacak hat için eylem yapıyor diye yazıp çiziyorlardı. Başkan Aktaş birkaç gün önce gazetecilerle internetten yaptığı basın toplantısında, ağzındaki baklayı çıkardı ve ‘T2 hattıyla ilgili kendim kaynak kullanamayacağımı bakanlığa ilettim’ dedi. Bursalılara, yerel gazetemiz aracılığıyla kredi buldum yalanını söylüyor. Ankara’daki bakanlığa ise ‘T2 hattıyla ilgili kendim kaynak kullanamayacağım’ diyor. Böyle halkına yalan söyleyen bir yönetim tarzı olur mu? Bursalılar bunu hak ediyor mu?”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.