Haberde Bursa

PANDEMİ NEDENİYLE MAĞDUR OLAN KRONİK HASTALARIN DURUMU NE OLACAK?

14.08.2020
306

Pandemi nedeniyle hastanelerde acil ameliyatlar dışında ameliyat yapılamadığını, kronik hastaları yatıracak servis bulunamadığını söyleyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Giderek artan hasta mağduriyetini nasıl gidermeyi planlıyorsunuz?” diye sordu.

Türkiye genelinde şehir hastanelerinin açılmasının ardından kent merkezlerinde hizmet veren kamu hastaneleri kapatıldı. Ancak halen devam eden pandemi nedeniyle mevcut devlet hastanelerinde acil ameliyatlar dışında ameliyat yapılamıyor. Bunun yanı sıra ortopedi, göz, göğüs cerrahisi, kalp cerrahisi, genel cerrahi, ürolojik cerrahiler gibi alanlarda operasyonları erteleniyor. Şeker hastaları, böbrek, karaciğer hastaları gibi pek çok kronik hasta için yatırılacak yataklı servis bulunamıyor.

“KAPATILAN HASTANELER NEDEN AÇILMIYOR?”

Konuyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, söz konusu hastaların 5 aydır sağlık hizmeti ihtiyaçlarının ertelenmekte ve bu sürenin Covid-19 salgının daha da artması nedeniyle daha ne kadar devam edeceğinin bilinmediğine dikkat çekti. Aydın, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

“Hasta mağduriyetinin giderilmesi amacıyla kapatılan devlet hastanelerinin yeniden açılmasını planlıyor musunuz? Sağlık kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin çağrılarına rağmen bu hastaneler neden açılmamaktadır? Bursa’da Muradiye Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesi’ni yeniden hizmet vermesi için bir çalışmanız var mı? Pandeminin en yaygın olduğu kentlerden biri de Ankara. Bu nedenle; Ankara Numune Hastanesi  Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi  Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin ile  Ulus Devlet Hastanesi’nin yeniden açılmasını düşünüyor musunuz? Bunca sıkıntıya rağmen bu hastaneler neden açılmamaktadır? Giderek artan hasta mağduriyetini nasıl gidermeyi planlıyorsunuz?”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.