DOLAR18,6420
EURO19,5629
ALTIN1.065,72
BIST4.827,04
Haberde Bursa

Karaca: “İtirazlarımızın haklılığı her adımda ortaya çıkıyor.”

11.08.2020
294
Karaca: “İtirazlarımızın haklılığı her adımda ortaya çıkıyor.”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılmak istenen Yunuseli Havaalanı konusundaki gelişmelerin yanı sıra Yenişehir Kirazlıyayla’daki doğa katliamının durdurulmasına yönelik bilirkişi raporunu değerlendirerek, “İki önemli gelişme yaşandı. Kirazlıyayla’da maden şirketinin gerçekleştirdiği doğa katliamına karşı bilirkişi raporu, oradaki mücadelenin ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Yunuseli Havaalanı ve çevresinin hava meydanı vasfı kaybettirilmek suretiyle yapılaşmaya açılmasına dönük itirazlarımızı da dile getirmiştik. Nitekim TSK’nın ve özellikle Jandarma Genel Komutanlığı’nın havaalanının stratejik önemini dile getirip arazinin rant ve betona teslim edilmesine karşı çıkmış olması da Bursa açısından çok önemlidir” dedi.

KARACA: “AKTAŞ’IN CİDDİYE ALINABİLECEK TEK MÜJDESİ GÜME GİTTİ”

Gündemdeki konulara ilişkin yazılı açıklama yapan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Yunuseli Havaalanı konusunda şunları söyledi:

“Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 7 maddelik müjdeler paketi manşetlerde yer almıştı. Bu 7 madde içinde gerçekleşmesi ihtimali olan tek madde Yunuseli Havaalanı arazisinin imara açılmasıydı, çünkü orada rant vardı. Bütün projeler yatsa bile o proje rant hırsıyla yürütülebilirdi. Fakat o tek maddelik rant hırsı kursaklarında kaldı. Hem TSK hem de özellikle Jandarma Genel Komutanlığı’nın itirazıyla havaalanı arazisinin Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin askıya alındığı basına da yansıdı. Hiç kuşkunuz olmasın, bu girişimlere perde arkasından devam edecekler. Bursa halkı havaalanı arazisine de, çevresindeki mania-koruma alanlarına sahip çıkmalı, o bölgede ranta-betona geçit vermemelidir.”

Karaca, Bursa halkının imece usülüyle para toplayarak TSK’ya kazandırdığı 1.400 dönümlük havaalanı arazisinin kendisi de önemli olmakla birlikte, rant çevrelerinin özellikle havaalanı doğusundaki tarım arazilerine göz diktiğini hatırlatarak, “Eğer Yunuseli’nin havaalanı vasfı kalkarsa, o köy arazilerini kim koruyacak? Ovayı parselleyip betona boğmak üzere hazırlık yapanlara kim dur diyecek? Havaalanının vasfı devam etmeli, sportif havacılık başta olmak üzere kapasitesine uygun faaliyetlerde kullanılmaya devam edilmelidir” diye konuştu.

KARACA: “İTİRAZLARIMIZIN HAKLILIĞI BİR BİR ORTAYA ÇIKIYOR”

Bu arada Kirazlıyayla’daki doğa katliamına karşı çıkan Bursalı çevrecilerin yüreğine su serpen gelişme bilirkişi raporuyla yaşandı. Bilirkişi heyetinin Meyra Madencilik firmasının Kirazlıyayla’da yapmak istediği bakır çinko kurşun zenginleştirme tesisi ve atık barajı konusundaki kararı, oybirliğiyle köylülerden yana çıktı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Maden şirketinin atık barajı inşaatına başladığı günlerden itibaren gerek Bursa il ve Yenişehir İlçe yönetimlerimiz ve gerekse milletvekillerimizle, Kirazlıyayla köylülerimizin taleplerine ses olmaya çalıştık. Pandemi gerekçesiyle köylülerin evlerine hapsedilip, iş makinelerine izin verilmesine itiraz ettik. Rant hırsıyla davrananlara karşı yapılan mücadelenin ve itirazlarımızın haklılığı bir bir ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.