Haberde Bursa

Karabıyık: Pandemi kadına yönelik eşitsizlikleri derinleştirdi!

20.06.2020
350

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile pandeminin kadınlara etkisini değerlendirdi.

Bu salgının kadınlar için eşitsizliklerin ve şiddetin derinleştiği bir dönem olduğunu söyleyen Karabıyık, “Ayrıca yaşanan ekonomik kriz kadınları daha fazla etkiledi. Yani ekonomik krizin kadın boyutu da var. Aile bireyleri işsiz kaldığında, aile geliri kaybedildiğinde de bunun kadına şiddet olarak geri döndüğü örnekleri biliyoruz. Çünkü işsizlik ve yoksulluğun sosyal bozulmaları arttırdığı bir gerçek” uyarısında bulundu.

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının Avrupa’nın en düşük seviyesinde olduğuna dikkat çeken CHP’li vekil, “İstihdamda olanların 100 kişiden 69’u erkek, 31’i kadın. Sadece pandemi değil, öncesinde yaşanan ekonomik kriz ve yönetilemeyen ekonomi nedeniyle işsizlik her geçen gün artıyor, Kadın yoksulluğu kavramı da gerçekten üzerinde önemle durulması ve çözüm üretilmesi gereken bir konu. Türkiye’de yoksul kadınların yüzde 84.6’sı çalışmıyor, sadece yüzde 15.4’ü çalışıyor. Ayrıca ülkemizde hem yoksul hem de sadece eşinin geliri olan 385 bin kadın var, en kırılgan grup da bu. Bu gruptaki kadınlar, şiddet ve buna karşı hiçbir şey yapamayan, kendisini yalnız hisseden, ekonomik özgürlüğü olmayan ve yoksul olan kadınlar” dedi.

Ekonomiye Katılım, Fırsat Eşitliği ve Eğitim İmkanlarından Yararlanma gibi veriler üzerinden hesaplanmış olan 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda ise Türkiye’nin 153 ülkeden 130. sırada olduğunu hatırlatan Lale Karabıyık, bu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.