DOLAR18,6466
EURO19,7342
ALTIN1.075,99
BIST4.855,92
Haberde Bursa

İddialar Asılsız! Şerefi İle Yaşayan Birini İtibar İnfazına Mahkum Edemezsiniz!

02.06.2020
2.385
İddialar Asılsız! Şerefi İle Yaşayan Birini İtibar İnfazına Mahkum Edemezsiniz!

Korona paniğinin ortasında gözaltına alınan Azeri milyarder Mübariz Mansimov Gurbanoğlu hakkında çıkan itham eden haberlere şirketinden yalanlama geldi. Palmali Holding’den gelen açıklamada; “31.05.2020 tarihinde bir takım haber kuruluşlarında ve medya organlarında yer alan “Mübariz Mansimov 900 milyon dolarlık borçla battı” başlıklı haberlerde, Palmali Şirketler Grubu’nun ve kurucumuz sayın Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun hakkında kamuoyunu yanlış bilgilendiren bazı haberler ve gerçek ile bağdaşmayan değerlendirmeler yapılmıştır. Bu haber içeriklerinde, yine bir süre önce yurt dışında bazı haber sitelerinde Palmali Şirketler Grubu ve kurucumuz Mübariz Mansimov Gurbanoğlu hakkında maksatlı olarak itibar zedeleme saiki ile çıkarılan haber içeriklerinden faydalanılarak, doğruluğu araştırılmadan yazılar yazılmıştır. Belli bir süredir basında devam eden bu tür karalama ve linç kampanyasına karşı Palmali Şirketler Grubu olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapma zorunluluğu duyulmuştur.

Palmali Şirketler Grubu, dünyanın en büyük yedinci denizcilik şirketi olma başarısını gösterip, adını dünya deniz taşımacılığı sektörüne altın harflerle yazdıran, Türk ve Azerbaycan halklarına gurur yaşatan, başta deniz taşımacılığı olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren, binlerce kişiye istihdam yaratan dünyanın önde gelen ve saygın şirketlerinden biridir.

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere kurucumuz sayın Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, bir takım asılsız iftiralar ileri sürülerek silahlı terör örgütü üyesi olmakla suçlanmakta ve buna ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma dosyası devam etmektedir. Her zaman hukukun üstünlüğüne inanan Palmali Şirketler Grubu olarak, Sayın Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun üzerine atılı suç ile hiçbir ilgisi olmadığı ve suçsuzluğunun kanıtlanacağına olan inancımızı ilk günkü gibi muhafaza etmekteyiz. Devam eden bu hukuki süreci manipüle etmeye yönelik, Palmali Şirketler Grubu ve sayın Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nu maksatlı olarak itibarsızlaştırma amacı güden bu mesnetsiz haberler aynı zamanda Türk ekonomisini ve denizcilik sektörünü de olumsuz etkilemektedir. Devam eden bu itibar suikastları da göstermektedir ki sayın Mubariz Mansimov Gurbanoğlu’nun yaşadığı bu süreç, kendisi hakkında kurulmuş olan bir komplo ile mücadele sürecidir. Belirtmek isteriz ki, sayın Mubariz Mansimov Gurbanoğlu’nun battığı, İngiliz Yüksek Mahkemesi tarafından mallarına tedbir kararı konduğu ve Palmali Holding Company Limited’in iflas ettiği şeklindeki haberler gerçek dışıdır.

Palmali Şirketler Grubu çatısı altında onlarca holding yüzlerce şirket bulunmaktadır. Malta’da yer alan Palmali Holding Company Limited iflas etmemiştir. Bu şirkete Palmali Rostov ile Sberbank arasındaki ticari ilişkiden dolayı Sberbank tarafından tedbir konulmuş ancak işbu tedbir kapsamında Palmali tarafından gerekli itirazlar yapılmıştır. Yargılama süreci devam etmektedir. Ayrıca Palmali Holding Company Limited şirketinde Palmali’ye ait gemiler yer almamaktadır. Dolayısıyla Palmali Holding Company Limited Şirketi’ne ilişkin tedbir kararı ne Palmali’yi ne de Sayın Gurbanoğlu’nun şahsi malvarlığını finansal olarak etkilemeyecektir.

Dünya genelinde kuru yük piyasasının gerilemeye başlaması üzerine Palmali Şirketler Grubu olarak Alman finans kuruluşlarından biri ile birlikte sene başından bu yana bir yapılandırma sürecine girilmiştir. Dolayısıyla Şirketin stratejik kararı doğrultusunda karşılıklı anlaşılarak satış işlemlerinin yapılmasına karar verilmiştir. Söz konusu süreç banka ile beraber takip edilmektedir. Şirketin stratejisinde yan kollarımızla kendi gemilerimizi yeniden satın alma düşüncesi de yer almakta olup, Şirketin başka hiçbir gemisine el konulmamıştır. Dolayısıyla bu süreç içerisinde Palmali Şirketler Grubu olarak, sayın Gurbanoğlu’nun koyduğu temel ilkeler öncülüğünde Şirketin çalışmaları ve işleyişleri her zamanki gibi devam etmektedir. Bununla birlikte Palmali Şirketler Grubunun filosu, sadece yukarıda bahsettiğimiz satışa konu 6 gemiden ibaret değildir.

Kardeş ülke Azerbaycan ile Türkiye arasında en önemli ticaret köprüsünü kuran, bu köprü ile dünya denizlerine açılan Palmali Şirketler Grubu, bugüne kadar olduğu gibi üretmeye, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere tüm dünyada katma değer yaratmaya ve binlerce insana istihdam sağlamaya devam edecektir. Başta sayın Mubariz Mansimov Gurbanoğlu olmak üzere, Palmali Şirketler Grubu hakkında kasıtlı olarak yapılan gerçek dışı haberlere itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.” ifadeleri kullanıldı.

Gurbanoğlu hakkında son çıkan haberde; ” FETÖ üyeliğinden tutuklanmıştı! Mubariz Mansimov 900 milyon $’lık borçla battı Fetullahçı Terör Örgütü üyeliği kapsamında 17 Mart günü tutuklanarak cezaevine gönderilen iş adamı Mübariz Mansimov’un sahibi olduğu dünya çapında faaliyet gösteren Palmali Holding Company Limited isimli şirket iflas etti. Çeşitli ülkelerdeki bankalar, şirketin var olan 900 milyon dolarlık borcunun peşine düştü. Alman bankası, kredisi ödenmeyen gemilere el koydu ve devir işlemlerine başladı. Rusya mahkemesi, şirketin iflasını onaylayınca, Rus banka, kredisi ödenmeyen gemileri geri aldı. Gemiler para etmeyince, İngiltere’ye koşan bankanın talebi sonrası, İngiltere Yüksek Mahkemesi, Mansimov’un tüm dünyadaki mal varlıkları ve banka hesaplarının dondurulması yönünde ihtiyati tedbir kararı verdi.

Ünlü işadamı Mübariz Mansimov, ‘Fetö Silahlı Terör Örgütü Üyesi’ olduğu iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, 15 Mart günü gözaltına alınmış, 17 Mart günü ise tutuklanarak, Silivri Kapalı Cezaevine gönderilmişti. Mansimov’un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Palmali Holding’in son üç senedir piyasaya ve bankalara olan borçlarından dolayı bir borç sarmalında olduğu tespit edilirken, şirketin yakıt tedarikçilerine, tersanelere ve ödeyemediği kredi borçlarından dolayı bankalara karşı borç batağı içine düştüğü ve piyasalara 900 milyon dolar üzerinde borçlandığı ortaya çıktı. Borç batağından dolayı çalıştırdığı personel maaşlarını bile ödeyemeyen Mansimov’un mal varlıkları, gayrimenkuller ve gemi varlık değerlerinin ise ancak 100 milyon dolar civarında olduğu tespit edildi.
ALMAN BANKASI, KREDİSİ ÖDENMEYEN GEMİLERİNE EL KOYDU
 
İş adamının mal varlığının üzerine bankaların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Vergi Dairesi, Malta Devleti Maliye Bürosu ve bazı faktöring firmalarının da ipotek koyduğu öğrenildi. Dünya denizcilik sektörüne verdiği kredilerle bilinen ve eski adı ‘HSH NORDBANK’ olan Almanya merkezli Hamburg Commercial Bank (HC BANK), Palmali Dry Holding ve Palmali Holding’e verdiği kredinin ödenmemesi yaptırımda bulundu. Banka, 6 kuru yük gemisinin satın alımıyla ilgili kullandırılan kredi borcunun kalan 27 milyon dolarlık bölümünün 2018 yılından beri ödenmemesinden dolayı; 2006 yapımı ‘MIRZAAGA KHALILOV’ ile 2007 yapımı ‘NAKHCHIVAN’, ‘ISMAYIL SHIKHLY’, ‘SHIRVAN’, ‘RIAD AHMEDOV’ ve ‘AKHMED MAHMUDOV’ isimli gemilere geçtiğimiz günlerde el kondu.
BANKA, GEMİLERİN DEVRİ İÇİN İŞLEMLERE BAŞLADI
 
Hamburg Commercial Bank, Palmali Holding’e gönderilen resmi yazıda, 2006 yılında kullanılan kredi borçlarının bugüne kadar 5 kez yapılandırıldığı, 2018 yılının ilk çeyreğinden beri kredi borçlarının ödenmediği, Palmali Holding tarafından, yapılan anlaşmalara hiçbir şekilde uyulmadığı kaydedildi. Yazıda, 6 gemi üzerinde bulunan kredilerin geri çağrılmasına karar verildiği ve üzerinde kesin rehin bulunan söz konusu gemilerin en kısa zaman içinde bankaya teslim edilmesi gerektiği yazıldı. 2018 yılı Temmuz, 2019 yılı Mart, Nisan, Mayıs, Ağustos ve Aralık ayı ile 2020 yılı Ocak ve Şubat tarihlerinde Alman HC Bank tarafından Palmali Holding’e gönderilen 8 ayrı kredi geri çağırma yazısında, Palmali Holding’in hiç bir anlaşmaya uymadığı anlatılan yazıda, ‘Toplam 27 milyon dolar borcun ödenmemesinden dolayı, üzerinde kesin rehin bulunan 6 adet genel kargo gemisinin kontrolünün, bankaya devredilmesi gerektiği belirterek işlemlere başlatılmıştır’ denildi.
 
RUSYA MAHKEMESİ GEMİLERİ SATIŞA ÇIKARTTI
 
2018 yılı Kasım ayında Rusya Rostov Tahkim Mahkemesi, İstanbul merkezli Palmali Denizcilik iştiraki Malta merkezli Palmali Holding bünyesindeki Palmali Rostov LLC’nin, Rus Sberbank’a olan 220 milyon dolar borcuna karşılık iflasını onayladı. İflasın onaylanmasıyla birlikte, şirket yönetimine atanan kayyum, Palmali LLC’nin borçları ve varlıklarını belirledi. Rusya’da yaklaşık 40’a yakın şirket, banka ve kredi kuruluşlarına 300 milyon dolara yakın borcu olan Palmali Rostov LLC ‘nin mülkiyetinde bulunan 46’sı petrol tankeri toplam 52 parça gemiye el konuldu ve Rostov İflas Mahkemesi tarafından 2019 yılı Eylül ayında 43 gemi satışa çıkarıldı.
RUS BANKA GEMİLER PARA ETMEYİNCE, İNGİLTEREYE KOŞTU
 
Rus Sberbank tarafından satışı istenen gemiler satılamadığı için alacağına kavuşamayan Sberbank, bu kez alacağının tahsili için Mübariz Mansimov ve sahibi olduğu Palmali Holding’in tüm dünyadaki banka hesaplarına ve malvarlıklarına el koyulması yönünde İngiltere Yüksek Mahkemesinden karar çıkardı. Sberbank’ın İngiltere ve Galler İş ve Mülkiyet Ticaret Mahkemesi Adalet Yüksek Mahkemesi’ne başvurması sonucu, Sberbank’ın önceden kazanmış olduğu tahkim kararı gereğince İngiltere Yüksek Mahkemesi başvuruyu kabul ederek; 4 Mayıs 2020 tarihinde verdiği ihtiyati tedbir kararıyla, Palmali Holding ve Mübariz Mansimov’un tüm dünyadaki malvarlıkları ve banka hesaplarının dondurulması kararını aldı.
 
İNGİLTERE YÜKSEK MAHKEMESİ KARARI..
 
Dünya çapında tüm malvarlıklarının dondurulması niteliğinde olan ihtiyati tedbir kararına göre mahkemeden aksi yönde bir karar alınıncaya kadar Mübariz Mansimov ve şirketi Palmali Holding’in İngiltere ve Galler’de bulunan 261 milyon 944 bin 652 dolar olan malvarlıklarını İngiltere ve Galler’den çıkaramayacağı ve üzerlerinde hiçbir tasarrufta bulunmayacağı gibi, İngiltere ve Galler dışında dünyanın herhangi bir yerinde bulunan aynı değerdeki malvarlıklarını da herhangi bir şekilde elden çıkaramayacak, ticaret yapamayacak, değerini düşürücü tasarruflar da dahil olmak üzere üzerlerinde herhangi bir tasarrufta bulunamamasına hükmedildi.
İŞTE O KARARIN DETAYLARI..
 
İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin dünya çapında geçerli olan tedbir kararı, sadece Palmali Holding Company Limited şirketi ve Mübariz Mansimov’un şahsını değil, sahip olduğu ve menfaatine olacak herhangi bir şekilde ilişkisi olduğu tüm malvarlıklarını da kapsıyor. İngiltere Yüksek Mahkemesi kararında, Palmali şirketi, Mubariz Mansimov ve sekreter Joanne Spiteri’nin kararın gereklerini yerine getirmemeleri halinde Mahkeme’ye itaatsizlikten sorumlu tutularak hapis, para cezası veya tüm malvarlıklarına el konulacağını da belirtti. Mahkemenin bu kararı bilgisi dâhilinde olmasına rağmen Mansimov, Spiteri ve ya Palmali’ye kararın şartlarını ihlal etme konusunda yardım eden üçüncü kişiler de bu eylemlerinden dolayı sorumlu tutularak, hapis cezası, para cezası veya tüm malvarlıklarına el konulması tehdidiyle karşı kaşıya kalacakları da ifade edildi. Kararın içerik ve coğrafi bakımdan bu denli geniş ve ayrıntılı tutulmasının en önemli etkisi, Mansimov’un dolaylı ya da dolaysız yollardan ilişkisinin olduğu tüm şirketlerin hesap ve malvarlıklarının dondurulmasında ve ticaret yasağı getirilmesinde görülecektir.” haberi manşetten yayınlanmıştı.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.