Haberde Bursa

Bursa medyasına “TOGG” büyük ayıp

17.07.2020
437

Türkiye’nin otomobili TOGG’un 18 Temmuz’da Bursa’nın Gemlik ilçesinde gerçekleşecek olan temel atma törenine Bursalı gazetecilerin akredite edilmemesi yerel basını üzdü. Bursa sınırları içerisinde üretilip Bursa markası olarak dünyaya açılacak olan TOGG’un açılış törenini Bursa’daki medya kuruluşları takip edemeyecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil üretimi için Bursa Gemlik‘te tahsis edilen arazide inşaata başlama tarihinin 18 Temmuz olarak belirlendiğini açıkladı. Bakan Varank, Twitter hesabından ” Türkiye‘nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) İnşaata Başlama Töreni”ne ilişkin paylaşımda bulundu. Paylaşımında, fabrikanın temelinin atılacağı alana ilişkin fotoğrafa da yer veren Varank, “18 Temmuz 2020, 17.30, Gemlik, Bursa” notunu düştü. Türkiye’nin Otomobili’nin üretileceği TOGG mühendislik, tasarım ve üretim tesisleri inşaatına başlama töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Bursa basını tarihi ana şahitlik edemeyecek

Törende, yeni tip koronavirüs ( Covid-19) tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda konuk hazır bulunacak. Temelin atılmasının ardından TOGG, yerli otomobil üretimi için Gemlik’te tahsis edilen arazide inşaata başlayacak. Töreni akredite edilmedikleri için Bursa basını takip edemeyecek. Töreni sadece İstanbul ve Ankara’da COVİD-19 testleri yapılan Cumhurbaşkanlığı akredite kartı olan gazeteciler takip edebilecek, yerel basın törene alınmayacak. Tören alanına Canlı yayın aracı alınmayacak, bağlantılar için basın alanında üç adet pool canlı yayın aracı olacak. Bu durum karşısında şaşkına dönen Bursa’daki basın organlarının tören günü kamera ve fotoğraf makinelerini tören alanı girişine bırakıp kararı protesto edecekleri öğrenildi. Bursalı basın mensupları. “Bize vebalı muamelesi yapılıyor. Bursa’da sağlık müdürlüğü ekipleri de töreni takip etmek isteyen gazetecileri koronavirüs testine tabi tutabilirler. Bursa adına ve Bursa medyası adına karar üzüntü vericidir” dedi.

Öte yandan dün gece 15 Temmuz’un yıl dönümü sebebiyle Demokrasi Meydanında yapılan törenlere Efkan Ala’dan başka Milletvekili’nin katılmayışı Bursa’ya neler oluyor? Bursa sahipsiz mi? tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.