DOLAR18,6379
EURO19,5732
ALTIN1.067,80
BIST4.827,04
Haberde Bursa

Aktaş Meydan Okumuştu! Bursa’da İmar Oyunlarında 2’ci Perde!

13.06.2020
1.047
Aktaş Meydan Okumuştu! Bursa’da İmar Oyunlarında 2’ci Perde!
Erdoğan’ın eski danışmanı Kılıçdaroğlu’ndan gelen notu köşesine taşıdı Karar gazetesi yazarı Akif Beki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin olarak Central Balat isimli yapıyla ilgili yargı kararlarını hiçe saydığını ve şaibeli imar işlemlerinin İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturulmadığının belirtildiği bir notu köşesine taşıdı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı ve Karar gazetesi yazarı Akif Beki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ilgili gelen bir notu köşesine taşıdı. Söz konusu notta Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin olarak Central Balat isimli yapıyla ilgili yargı kararlarını hiçe saydığını ve şaibeli imar işlemlerinin İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturulmadığı belirtildi.
 
Akif Beki’nin “Kılıçdaroğlu Bursa kartını açıyor” başlıklı yazının ilgili bölümü şöyle:
 
Tartışmayı, buradan iletmemi istediği bir soruyla CHP lideri başlattı.
 
Hedefteki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da arayıp “Hodri meydan, ne biliyorsa açıklasın” dedi.
 
Dün CHP’den arayıp ağızdaki baklayı çıkardılar.
 
Ama önce arka planını biraz daha hatırlayalım.
 
CHP lideri, belediyelerinin zaten yılda üç denetim geçirdiğini söylemişti. Yine de en ufak bir şayiada İçişleri’nin soruşturma açmasını doğru bulmuştu.
 
Yalnız, İçişleri Bakanı Soylu’ya bir sorusu vardı. AK Partili Bursa Büyükşehir Belediyesiyle ilgili soruşturma niye hala açılmamıştı, ne zaman açılacaktı?
 
“Konuyu Bakan Bey biliyor” demekle yetinmişti.
 
Cevapsa İçişleri yerine Bursa Büyükşehir’den gelmişti. Başkan Aktaş, “Çekinecek hiçbir şeyim yok, Bursa’yı seçimde alamamanın acısını karalayarak çıkarıyor” diye meydan okumuştu.
 
CHP resti gördü ve dün Kılıçdaroğlu’nun selamıyla bir not ulaştırdı.
 
Konu; Central Balat adlı yapıyla ilgili yargı kararlarının hiçe sayılması, ama şaibeli imar işlemlerinin hala İçişlerince soruşturulmamış olmasıymış.
 
Nilüfer Belediye Meclisi, 2017’de yargı kararına dayanarak plan değişikliğini iptal etmiş. Ona rağmen Central Balat’la ilgili alınan Büyükşehir Meclis kararları, idare mahkemelerince 5 kez daha bozulmuş.
 
İptal gerekçelerinde “Plan değişikliği bir önceki yargı kararında belirtilen iptal gerekçeleri ortadan kaldırılmadan yapılmıştır” denilmiş.
 
Bu dosyadaki imar planı değişikliğinin mevzuata aykırı ve yetkisiz yapıldığına dair son karar, Bursa 3. İdare Mahkemesinden çıkmış.
 
11 Mayıs 2020 tarihli ara karar ile Büyükşehir Belediyesinin Central Balat’taki imar plan değişikliğinin icrası durdurulmuş.
 
Fakat önceki durdurma kararlarına rağmen inşaat devam etmiş. Büyükşehir, yıkım ve para cezası kararları alıp uygulamak yerine, sıkışınca topu Nilüfer Belediyesine atmış. Yapı AVM niteliğinde değilmiş, ruhsat verme yetkisi ilçe belediyesindeymiş gibi gösterilerek…
 
Nilüfer Belediyesi, bu görüşün yönetmeliğe aykırılığını fark edince dosyayı tekrar Büyükşehir’e göndermiş.
 
Büyükşehirse gerekçesini bile ortaya koymadan, geldiği gibi geri iade etmiş. Nilüfer Belediyesine “Yetki sende, ruhsatı sen düzenleyeceksin” emrivakisiyle dayatmış.
 
Yargı kararlarını bile takmayan bu arkadan dolanmalar, bu oldubittiye getirme ısrarı neden?
 
Ve yılan hikayesine döndürülen bir şaibeli imar dosyası, ne sebeple soruşturulmuyor?
 
İçişleri Bakanlığına gönderilmesinin üzerinden aylar geçmiş. “Bakanlık biliyor” derken Kılıçdaroğlu’nun kastı buymuş.
 
“Ama bakalım İçişleri, başkanın soruşturulmasına izin verecek mi” deniyor.
 
CHP, bu ifşayla sırasını savdı. Söz bir kez daha Başkan Aktaş ve İçişleri’nde.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.