Cum. Oca 22nd, 2021

Haberde Bursa

Bursa'da Haberin Kaynağı

Faturaları Devlet Ödesin!

Asgari ücreti faturalar eritiyor Dar gelirlilerin fatura giderleriyle ilgili isyanı devam ederken, Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar’dan bir öneri geldi. Çakar, “Geçinemeyen, geçim zorluğu çeken ailelerin enerji giderlerini devlet karşılasın” dedi.
 
Dört kişilik asgari ücretli ailenin kış koşullarındaki enerji giderinin (doğalgaz, elektrik) 645.33TL olduğunu belirten Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, asgari ücret ya da altında geliri olan ailelerin ısınma giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi. Özellikle, kış koşullarında hanelerin doğalgaz giderinin, diğer üç mevsime göre en az iki kat artış gösterdiğine dikkat çeken Çakar, “Asgari ücretli ve asgari ücretin altında geliri olan aileler ile işsiz olan 10 milyondan fazla aile (hane) kışın doğal gaz giderlerini, kömür kullananlar ise kömür giderlerini karşılayamamaktadır. Kışın doğal gaz, kömür giderlerine elektrik gideri de eklenince durum çok daha vahim olmaktadır” dedi.
 
FATURALAR BAŞA BELA
 
Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de dört kişilik bir ailenin yıllık ortalama doğalgaz tüketiminin bin 500 metreküp aylık ortalama tüketiminin ise 125 metreküp olduğunu vurgulayan Çakar, şunları söyledi: “Kışın ise aylık en az doğalgaz tüketimi 250 m3 dolayındadır. Dört kişilik ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi ise 230 kilovatsaattir (kwh). Buna göre, kışın aylık tüketilen en az 250 m3 doğal gazın bugünkü bedeli 472.58TL’dir. Ortalama aylık 230 kilovatsaat elektrik tüketim bedeli ise 172.75TL’dir. Dört kişilik asgari ücretli ailenin kış koşullarındaki enerji gideri (doğal gaz, elektrik) 645.33TL’dir. Yani, kış koşullarında enerji gideri asgari ücretin yüzde 28’ini götürüyor.”
Asgari ücretliler ve asgari ücretin altında geliri olan aileler aylık enerji giderini ödeyemedikleri için zorunluluk nedeni ile doğal gaz tüketimini azalttığına işaret eden Çakar, “Doğalgaz tüketimini azaltmak, kısmak zorunda olan aileler yeterince ısınamadıkları ve soğukta kaldıkları için çocukları ile birlikte hastalanmaktadırlar. Aynı koşullar, kömür kullanan aileler için de söz konusudur. Doğalgaz, kömür ve elektrik tüketicilerin en temel ihtiyacıdır. Tüketicilerin insanca yaşayabilmesi için yeterli enerjiye (doğalgaz, kömür, elektrik) erişebilmeleri konusunda gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Hiç bir aile, hiçbir tüketici soğukta bırakılamaz” dedi.
 
Çakar’ın çözüm önerileri ise şöyle: “
Geçinemeyen, geçim zorluğu çeken ailelerin enerji giderlerini devlet karşılasın
Enerji üretimi, ithalatı, dağıtımı kamulaştırılsın.
Doğalgaz, kömür ve elektrik fiyatları düşürülsün
Doğalgaz, kömür ve elektrikte KDV kaldırılsın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

izmir escort hack forum türkçe adult oyunlar