Cts. Oca 16th, 2021

Haberde Bursa

Bursa'da Haberin Kaynağı

“ESNAFIMIZIN SORUNLARINI ÇÖZECEK KALICI DESTEKLERE İHTİYAÇ VAR”

Büyük Birlik Partisi (BBP) İş Dünyası Ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, BBP Bursa İl Başkanı Salih Uçak ve BBP Bursa heyeti BESOB’ta oda başkanlarıyla toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Alfatlı, “Esnafımızın sorunlarını çözecek yapısal ve kalıcı desteklere ihtiyaç vardır. Esnafımızdan 2020 ve 2021 yılında beyan üzerinden alınacak vergilerden vazgeçilmelidir. Esnafımızı her zamankinden daha fazla korumalıyız.” dedi. Büyük Birlik Partisi (BBP) İş Dünyası ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı ve beraberindeki heyet Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak ve Esnaf Sanatkârlar Oda başkanlarıyla toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya çok sayıda oda başkanı yer alırken BBP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, meclis gündemine ve Hükümet yetkilerine esnafların sorunlarını taşıdıklarını ve en yüksek düzeyde sorunların çözümü için temas halinde olduklarını aktardı. Alfatlı ayrıca 20 yıl önce BBP Bursa İl Başkanı olduğu dönemde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte BESOB ziyaretinden çekilmiş fotoğrafı BESOB Başkanı Arif Tak’a hediye etti.

“ESNAFIMIZIN SORUNLARINI ÇÖZECEK KALICI DESTEKLERE İHTİYAÇ VAR”

Büyük Birlik Partisi Bursa’da yılın ilk ziyaretini gerçekleştirdi. İlk olarak BESOB’u ziyaret etme nedenlerinin pandemi nedeniyle en büyük mağduriyeti yaşayan esnafların sıkıntılarını çözüme kavuşturmak olduğunu aktaran Alfatlı, “Toplumumuzun adeta emniyet sibobu olan, tüm esnaflarımıza ne kadar destek ve kaynak aktarırsak azdır. Yapılanların dışında esnafımızın sorunlarını çözecek yapısal ve kalıcı destekleye ihtiyaç vardır. Pandemiden en fazla etkilenen kesimlerin başında yer alan esnafımızdan 2020 ve 2021 yılında beyan üzerinden alınacak vergilerden vazgeçilmelidir. Esnafımız yeri geldiğinde faizsiz mahalleliye kredi veren finans kurumu, yeri geldiğinde birer güvenlik görevlisi, evladımızı, eşimizi dostumuzu emanet ettiğimiz güvenli bir liman ve kendi yağı ile kavrulup, devlete yük olmayan ve aynı zamanda istihdam yaratan kurumlardır. Bu açıdan esnafımızı her zamankinden fazla korumak ve kollamak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIMIZ BEKLEDİĞİ YARDIMI YETERİNCE ALAMADI”

Alfatlı, konuşmasında siyasi partilerin almış olduğu yardımlara da değinerek şöyle konuştu, “Mecliste grubu bulunan siyasi partiler 2021 yılında 481 milyon lirayı aşkın seçim yardımı yapılacak. Genel Başkanımız Mustafa Destici bu seçim yardımlarından partilerin fedakârlık yapılarak esnafa destek olarak dağıtılmasını gündeme getirmişti ancak bir karşılık görmedi. Esnafımıza yapılan kira yardımları esnafımızın sorunlarına çözüm olmamıştır. Genel Başkanımızın seçim yardımlarının esnafa dağıtılmasına yönelik çağrısı son derece önemliydi. Bu çağrının karşılık bulmaması gerçekten çok üzücü. Siyasi partilere destekler yapılmalı tabi ki ama aldığı oy oranına göre yapılmalıdır. Bu kadar yapılmamalıdır.”

“BURSA’DA ESNAF SAYISI 100 BİNE ULAŞACAK”

BESOB Başkanı Arif Tak ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Bursa’da esnaf sanatkar sayısı 88 bini geçti. Esnaf sanatkar sayısı 100 bini bulmasını bekliyoruz. Esnaf sanatkar adına çok zorlu bir yıl oldu. Her konuda esnafımıza sahip çıkarak yanlarında olmalıyız. Esnaf sanatkar yasaya aykırı bir şey istemez. Kısıtlamalarda esnafımıza biraz daha töleranslı olması gerektiğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın son açıkladığı paketin daha kapsamlı olmasını bekliyorduk. Restoranlar, lokantacılar, düğün salonları, kantinciler ve benzeri birçok sektörümüz büyük darbe gördü. İşyerleri kapalı. sokağa çıkma yasağının esnetilmesini talep ediyoruz. Örneğin lokantalarda bir masada tek kişi oturup yemeğini yiyebilir. Kıraathanelerde aynı şekilde mesafeye dikkat ederek hizmet verebilir. Esnafımızın borçları birikiyor. Devletimizin yaptığı takviye maalesef bize çok az geliyor. Birçok esnafımızın kirasını ödeyemiyor.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya